Meet the Team


 

Headteacher: Sarah Deale                                                                                 

Deputy Headteacher: Faramade Alawaye

Assistant Headteacher: Spencer Guy


Senior Management Team: Sarah Deale, Faramade Alawaye, Ruth Nash, Julie O'Dwyer, Spencer Guy, Bernadene Ogle

Designated Child Protection Officers: Sarah Deale, Julie Locke, 
Julie O'Dwyer

Additional Resource Provision Leader: Janet Rees

Inclusion Leader: 
Julie O'Dwyer

Pastoral Manager: Julie Locke

Learning MentorAya Kawamura

 Office Staff

Bursar / Office Manager:  Jane Thrift   
Admin Assistant:  Evangeline Douglas    
                      
Site Manager:  John King                              
Assistant Site Manager: Terry Clark

Responsibilities

Early Years Leader: Ruth Nash 

English  Leaders: Faramade  Alawaye and Ceryl  Wallace

Maths  Leader: Bernadene Ogle 

Science/IT  Leader: Spencer Guy

PSCHE  Leader: Barbara Folan

Art: Joanna Sarri

History: Anita Hurree

Geography: Lisa Ruggeri

French: Amanda Allen

PE: Linda Kesington/Priya Gupta

Music: Bernadene Ogle


School Council: Julie Locke and Amanda Allen

R.E.: Meryem Elmas

Display: Wendy Jamieson

Design and Technology: 
 

Class Teachers

Nursery:   Ruth Nash/Natalia Eystathiadis

Reception:  
Joanna Sarri/Natalia Eystathiadis

Year 1:  Ram Dahleley

Year 2: Amy Quigley


Year 3:  Ceryl Wallace/Bernadene Ogle

Year 4: Barbara Folan

Year 5: Emily Hancock

Year 6: Priya Gupta

Year 6: Anita Hurree

Additional  Resource Provision Teachers: Janet Rees Lisa Ruggeri and Meryem Elmas
 

Support Staff

Nursery:  Assia Yahia-Messaoud, Tatiana Peveri, Sally-Anne Hickman, Denise FitxPatrick

Reception: Carol Warner, Melissa Koureas, 
Tatiana Peveri, Claudia Valencia Garcia

Year 1:    Lucy Zavros, Nuura Ubwa, Sharon Webb

Year 2 :   Bernie O'Malley, Donatella Bettin 

Year 3:  Fiona Platts 

Year 4:  Penny Partou, Susanne Brewer-Gnosmer 

Year 5:  Mandy Johnson, Susanne Brewer-Gnosmer , Sherleen Donnelly

Year 6: Caroline O’Hara 

Year 6 - Monica Whitehorn


Other Teaching Assistant support: Amanda Allen, Chantelle Prince

Sports Apprentice: Daniel Smith

Teachers teaching groups and providing PPA and leadership cover: 
Wendy Jamieson, Meryem Elmas, Linda Kesington, Spencer Guy, Bernadene Ogle, Janet Rees, Lisa Ruggeri

Teaching of French: Amanda Allen
  

Children’s Centre Staff:
 
Manager: Sandra Greenyer

Administration Officer: Olga Giles  
  
Family Support and Outreach:  
Shaheen Dossaji 
Lorraine D'Souza
                                                                                   
Children’s Centre Workers:
Lee Jerrold
Yvonne Anderson
Roshida Khan

Outreach Worker:
Joyce Adotey


 

 
Go to the page-top

Copyright © 2018 Coppetts Wood Primary School    Website Terms & Conditions


Selct an hour and a minute and then click on Set Time

Selected Time:  _:_

Hours
Minutes
 
Set Time